Podlewanie trawnika – kiedy i jak?
Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem, ale jeśli zachodzi taka konieczność, każda pora będzie odpowiednia. Ważne, by nie przesadzić z ilością wody. Nadmiar wilgoci przy upalnej pogodzie może powodować rozwój chorób grzybowych trawnika. Powodują one występowanie brunatnych plam na trawie i mogą w rezultacie doprowadzić do wymierania trawnika.
Wygodnym rozwiązaniem jest inteligentny system nawadniający, który automatycznie dostosowuje częstotliwość i długość działania do aktualnej sytuacji pogodowej. Pozwala to obniżyć poziom zużycia wody o nawet 50%, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego nawadniania trawnika.
Koszenie trawnika
Pierwsze koszenie trawnika należy przeprowadzić, gdy siewki urosną na wysokość około 10 cm. Trawnik należy wtedy przyciąć do wysokości 6 cm. Ogólna zasada brzmi, by nie przycinać trawnika bardziej, niż na połowę odrostu. W przypadku trawnika z siewu, pierwsze 3 koszenia powinny skracać trawę o 1-1,5 cm, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości.
Najlepsza wysokość trawnika zależy od jego rodzaju i temperatury powietrza – w trakcie upałów, dłuższa trawa lepiej chroni podłoże przed przesuszeniem.
- Trawniki przydomowe ścinamy do wysokości 4-5 cm.
- Trawniki zacienione przycinamy do 7-8 cm.
- Trawniki ozdobne i te na boiskach do piłki nożnej skracamy do 2,5-3 cm.
Trawnik kosimy gdy jest suchy, a liście są w dobrym turgorze, czyli nawodnieniu. To właśnie turgor zapewnia źdźbłom trawy jędrność i możliwość zachowania pięknego kształtu nawet po koszeniu. Nierówno przystrzyżony trawnik nie tylko wygląda niekorzystnie, ale też słabiej utrzymuje wilgoć. Obniżenie turgoru może być wynikiem suszy, właściwości anatomicznych niektórych odmian traw lub tępych noży kosiarki. To właśnie te czynniki powodują tzw. “nieczyste koszenie” z poszarpanymi końcówkami liści.
Najlepszą porą koszenia trawnika jest ranek lub późne popołudnie.
Zobacz: Roboty koszące
Pielęgnacja trawnika jesienią i wiosną
Jesień i wiosna to czas szczególnej pielęgnacji trawnika. Jesienią ważne jest usuwanie opadających liści z drzew. Zalegające mokre liście sprawiają, że do trawy nie dociera ani słońce ani powietrze. To natomiast powoduje gnicie i trwałe uszkodzenie murawy. Na pograniczu października i listopada, kiedy zakończy się już wzrost traw, trawnik należy skosić na wysokość 3-4 cm. Niskie koszenie zapobiega rozwojowi chorób traw w okresie zimowym.
Kolejny etap prac zaczyna się na przedwiośniu. W marcu, w suchy i słoneczny dzień, należy dokładnie wygrabić trawnik. Ostre grabienie oczyszcza i napowietrza darń, co przekłada się na lepszy wzrost trawy. Po tej czynności trawnik należy nisko skosić i zastosować pierwsze wiosenne nawożenie.
Nawożenie trawnika
W ciągu roku trawnik nawozimy w 3-6 dawkach, korzystają z mieszanek tj. “Azofoska”, “Florovit”, “Bio-ecar”, “Yara” itp. Mieszanki te zawierają Azot (N), Fosfor (P), Potas (K) oraz mikroelementy niezbędne do wzrostu roślin. Pierwsze nawożenie nowo zakładanych trawników wykonujemy przedsiewnie lub po wschodach traw. W przypadku trawników z rolki, czekamy do ukorzenienia się darni.
Dawkę i rodzaj nawozu dobieramy zależnie od:
- pory roku,
- przeznaczenia trawnika,
- lokalizacji trawnika.
W dawce jesiennej należy zmniejszyć lub całkowicie wykluczyć nawożenie azotowe, a zwiększyć ilość potasu. Z tego powodu na koniec października sięgamy po nawozy oznaczone jako “jesienne”, które są dostosowane do aktualnych potrzeb roślin.
Dla trawników zacienionych, całoroczna dawka nawożenia azotowego jest o 2/3 niższa niż dla trawników słonecznych. Pamiętajmy, że nawozy mogą mieć działanie szybkie lub spowolnione. Żółknięcie traw oznacza najczęściej stan wyczerpania składników odżywczych.
Zabiegi specjalne dla pięknego trawnika
Wertykulacja
W kwietniu i wrześniu warto wykonać wertykulację, czyli płytkie nacinanie drani (0,5-3 cm) i wyczesywanie z podłoża obumarłych części roślin. Można to zrobić wertykulatorem ręcznym lub mechanicznym. Zabieg pozytywnie wpływa na zdrowotność i krzewienie traw.
Aeracja
W maju, lipcu i wrześniu może być przeprowadzona aeracja. Jest to wgłębne napowietrzanie trawnika, poprzez nakłuwanie go aeratorami mechanicznymi lub widłami amerykańskimi. Nakłucia o głębokości 10-15 cm, wykonujemy w odstępach co 10-15 cm. Zabieg jest zalecany szczególnie w miejscach nadmiernie deptanych, np. na boiskach sportowych.
Piaskowanie
Razem z aeracją może być wykonane piaskowanie, czyli posypywanie trawnika 2,5 mm warstwą piasku. Piaskowanie wypełnia otwory aeracyjne, wyrównuje powierzchnię trawnika i powoduje lepszą przepuszczalność wody do podłoża, co przekłada się na szybsze krzewienie traw.
Wałowanie
Kolejnym zabiegiem wykonywanym przede wszystkim na boiskach piłkarskich jest wałowanie. Stosuje się je, by docisnąć korzenie traw do pogłębia, szczególnie po zimie. Na trawnikach przydomowych wałowanie stosuje się po położeniu darni lub wysiewie nasion. Przy zabiegu ważna jest umiarkowana wilgotność gleby. Pod ciężarem wału, powierzchnia trawnika nie powinna osiąść o więcej niż 0,5-1 cm.
Problemy w pielęgnacji trawników
Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji trawnika jest on w nienajlepszej kondycji, powodem problemów może być wpływ miejscowego środowiska, min.
- zakwaszenie gleby,
- szkodniki
- choroby roślin
- mrówki,
- krety,
- nornice,
- odchody pozostawione przez psy.
Wyjątkowo trudnym do usunięcia problemem są grzyby kapeluszowe, pojawiające się na trawnikach o zwartej darni. Żyją one w symbiozie z trawami, więc ich występowanie można często jedynie ograniczyć.
Na wzrost traw wpływa także ilość docierającego światła słonecznego w miejscach zacienionych przez drzewa lub budynki. Małe zacienienie doprowadza do rozrzedzenia murawy, a duże do ginięcia traw. Z tego względu warto przycinać rozrośnięte gałęzie drzew i wybierać odpowiednie odmiany traw.
Najlepszym sposobem zadbania o zdrowie trawnika jest kontakt ze specjalistą. Pomoże on zlokalizować źródło problemów, wybrać odpowiednie środki ochrony roślin oraz efektywny sposób pielęgnacji naszego trawnika.